کد خبر: 000004143 | تاریخ مخابره : دوشنبه, ۱۳ اردیبهشت , ۱۳۹۵ | زمان مخابره : ۵۱ : ۹ ق.ظ

صومعه سرا و یک بولوار + گزارش تصویری

خبر اختصاصی

به گزارش صومعه سرا آنلاین  شهرهای زیادی هستند که آنها را با نام بولوارهایشان می‌شناسند. بعنوان مثال شهر پاریس به بولوار شانزه‌لیزه‌اش می‌نازد، سن‌پترزبورگ را خیلی‌ها با بولوار نئوتسکی می‌شناسند و تهران هم بولوار کشاورز را تافته‌ای جدابافته می‌بیند. درامتداد این بولوارهاست که مناسبات اجتماعی شهروندان در مقیاس شهری مجسم می‌شود، در طول نه‌چندان بلند و عرض پهن اینها و زیر سایه درختانی که در دو طرفشان بالا رفته‌اند، اینجاست که روابط اجتماعی مردم، در قالب‌هایی چون پیاده‌روی، دوچرخه و درشکه‌سواری، کافه‌نشینی و چای و قهوه‌خوری، دستفروشی خود را نشان می‌دهند و در امتداد این بولوارهاست که نخستین نشانه‌های همزیستی مناسبات خشن زندگی مدرن، با ارزش‌های انسانی پیوند می‌خورد. در امتداد این خیابان‌های پهن است که سواره‌ها راه‌شان را می‌روند و پیاده‌ها، و هر دو به همان اندازه از خیابان سهم دارند که دیگری. در امتداد نئوتسکی است که داستان‌های روسی اتفاق می‌افتد. در شانزه‌لیزه است که فرهنگ اروپایی و فرانسوی خود را به رخ می‌کشد و در بولوار کشاورز است که می‌توان به نشانه‌های حیات انسانی شهری ایرانیان امروزی برخورد.
در میان همهمه و شلوغی تهران، تنها این بولوار کشاورز است که مردم پیاده‌اش هر یکی به هدفی، راهشان را نه در میان انبوه ماشین‌ها، بلکه در لابه‌لای درختان و در فضاهای عریض پیاده‌روهای کناری و مرکزی باز می‌کنند و پیش می‌روند. دوچرخه‌ها هم همین‌طور و سواره‌ها هم. تنها بولوار کشاورز است که هم به‌ واسطه نهر و جوی و سرسبزی‌اش تفرجگاه است و هم به‌ واسطه اینکه  فضاهایی مدرن مثل دانشگاه و وزارتخانه و بیمارستان و اداره را در خود جای داده و مدرن‌ترین خدمات شهری را به شهروندانش  ارائه می‌کند.
اهمیت بولوارها در همه دنیا، به مناسبات اجتماعی است که درون آنها اتفاق می‌افتد و رفت‌وآمد و برقراری ارتباط میان پیاده‌ها و تا حدودی  سواره‌هاست که بلوار را متفاوت از هر معبر و گذر شهری دیگری می‌کند. وضعیت بلوار کشاورز هم که شاید تنها بولوار پایتخت است، همین گونه است. روزانه هزاران نفر شهروند تهرانی و غیرتهرانی، سواره و پیاده از اینجا می‌گذرند. این بولوار به دلیل آنکه در مرکز اداری و تجاری تهران قرار گرفته محل تردد بسیاری است.
با یک نگاه موشکافانه در شهرهای استان سرسبز گیلان، در شهر صومعه سرا هم بولوار شهید سید طاهر صالحی با همان مشخصات بولوار کشاورز تهران را میبینیم که شاید تنها بولوار این استان سرسبز با مشخصات نزدیک به بولوار کشاورز تهران باشد و واقعاً باید شهر صومعه سرا نیز به این بولوار نگاه ویژه ای داشته باشد، چون همانطوری که در اوایل این گزارش اشاره شد شهرها را به بولوارهایش میشناسند و مناسبات فرهنگی و اجتماعی مردم در این بولوارها شکل میگیرد، بولوار شهید صالحی صومعه سرا به واقع در چارچوب بولوار با یک نهر در میانه خود، پیاده‎روهای مرکزی و کناری بسیار زیبا، کاملاً با بولوار کشاورز تهران رقابت میکند البته شاید بدلیل وجود آلاچیق و گلباغ در پیاده راه مرکزی کمی هم از بولوار کشاورز تهران بالاتر باشد، ولی در نگاه استراتژیک شهری مشاهده میشود که نگاه ویژه‎ای به این بولوار که میتوانست به دلیل فقط نامش مقادیر زیادی از تردد و توریسم را از همه جای ایران و چه بسا خارج از ایران در خود ایجاد نماید، نگردیده و لازم است که نگاه ویژه ای به بولوار شهید سید طاهر صالحی شهر صومعه سرا بشود تا هم بواسطه افزایش تردد و توریسم در این بولوار ایجاد شغل برای اهالی منطقه نیز شده باشد.
در زیر تصاویری از بولوار شهید سید طاهر صالحی واقع در شهر صومعه سرا نمایش داده میشود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

دوازده − نه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>