کد خبر: 000003195 | تاریخ مخابره : چهارشنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۴ | زمان مخابره : ۱۵ : ۱ ب.ظ

در سرماخوردگی کودکان چگونه عمل کنیم؟

به گزارش صومعه سرا آنلاین  معمولاً مادران با دیدن سرماخوردگی کودکشان مخصوصاً در صورتیکه اولین مرتبه باشد بسیار دچار ناراحتی و استرس میشوند. کودک سرما سپهرخورده به سختی نفس می کشد، احساس ناراحتی و کفتگی می کند و ممکن است غذا نخورد. در صورتی که کودکان فقط یک سرماخوردگی معمولی داشته باشد، خیلی دست پاچه نشوید زیرا روشهای زیادی برای رفع ناراحتی او وجود دارد. هر کودکی ممکن است در سال اول پس از تولدش چند بار سرما بخورد که این دقیقاً به مراقبت والدین از او ارتباط مستقیم دارد.
سرماخوردگی معمولاً با عفونت دهان، بینی و گلو آغاز میشود و از آنجا که سیستم ایمنی بدن نوزادان که هنوز در حال تکامل و پیشرفت است کودکان تا حدود زیادی در معرض سرماخوردگی هستند.
زمانی که شما عطسه و یا سرفه می کنید، مقدار زیادی از ویروسها را به هوا می فرستید که از طریق تنفس وارد بدن افراد اطراف شما میشود. به همین دلیل هنگام عطسه و یا سرفه همیشه دهان و بینی خود را بپوشانید و همیشه جهت تماس نزدیک با کودکان باید دست هایتان را بعد از تماس با بینی و دهان بدرستی بشویید و کودک را از کسانی که سرفه می کنند یا به سرماخوردگی مبتلا است دور نگه دارید.
علائم متقاوتی میتواند نشانه سرماخودگی در کودکان باشد که در زیر به آنها اشاره میشود:
 در صورت وجود تب تا ۳۸ درجه
 در صورت قرمزشدن چشم ها
 در صورت وجود درد گلو
 در صورت وجود آبریزش بینی
 در صورت گرفتگی بینی و اشکال در تنفس راحت
 وجود بی اشتهایی
 وجود بی قراری
 کم شدن تحرک، بازیگوشی و گوشه گیری
اگر کودک دچار گرفتگی بینی شود و نتواند به خوبی نفس بکشد با قطره بینی بصورت اسپری در داروخانه ها موجود میباشد میتوانید این گرفتگی را برطرف نمایید. چون کودکان تا چهارسالگی قادر به فین کردن نیستند بهتر است از اسپری رفع خلط بینی استفاده نمایید و در تخلیه بینی به او کم کنید. و با مالیدن کمی وازلین به دور سوراخ های بینی او از ایجاد التهاب و سوزش جلوگیری کنید.
سرماخوردگی در کودکان معمولاً در حدود یک هفته الی ۱۰ روز بهبود خواهد یافت. البته در نوزادان این مدت ممکن است تا دوهفته بطول انجامد.
شاید سرماخوردگی در کودکان خود به خود رفع شود، ولی شما باید همواره دمای بدن او را کنترل نمایید و برخی نکات مهم میتواند شرایط را برای او آسانترکند که به آنها اشاره میکنیم.
لازم است که کودک استراحت کافی داشته باشد . در دوران سرماخوردگی شیر زیادتری مصرف کند. خوردن آب و مایعات به کم کردن تب او کمک خواهد نمود.
اگر تب کودک با مصرف استامینوفن پایین نیامد و در شرایط اضطراری یا هنگام شب که دسترسی به پزشک مقدور نیست (در صورتیکه که بیش از ۳ ماه از تولدش گذشته باشد) جهت جلوگیری از ایجاد تشنج به او شربت بروفن بدهید ودر اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید.
در صورتیکه کودک شما پائین تر از شش سال سن دارد، بدون معاینه و تجویز پزشک معالج به او داروهای سرفه یا سرماخوردگی ندهید زیرا این داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند و بهتر است که برای رفع سرفه از شربتهای گیاهی موجود در داروخانه ها استفاده شود. اگر سن کودک از سه سال کمتر باشد، به محض دیدن علائم بیماری حتماً به پزشک مراجعه کنید.
در برخی شرایط نیاز به بستری کودک در درمانگاه میباشد که باید سریعاً اقدام شود که در زیر به آنها اشاره میکنیم :
 اگر سرماخوردگی کودک ظرف پنج روز بهبود پیدا نکرد.
 اگر تب کودک از ۳۸ درجه بیشتر شد.
 اگر کودک نمی تواند به خوبی نفس بکشد.
 اگر سرفه کودک خوب نمی شود.
 اگرکودک هنگام سرفه خلط سبز، زرد یا قهوه ای رنگ در دهان داشته باشد.
در پایان باید به این نکته اشاره شود که همیشه شیر مادر یکی از بزرگترین نعمتهای خداوند و بهترین عامل مراقبت از سلامت کودکان است چون آنتی بادی ها و مواد شیمیایی درون خون مادر را به کودک منتقل می کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

11 + دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>