کد خبر: 000002025 | تاریخ مخابره : پنج شنبه, ۱۱ تیر , ۱۳۹۴ | زمان مخابره : ۵۹ : ۷ ب.ظ

تشییع اولین امام جمعه شهرستان صومعه سرا + گزارش تصویری

به گزارش صومعه سرا آنلاین پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین عبدالعظیم یکتا امروز پنجشنبه ۱۱ تیر مقارن ساعت ۱۱ صبح آغاز شد و تشییع کنندگان پیکرامام جمعه را حد فاصل سپاه تا مصلی مسجدمرحوم حجت الاسلام والمسلمین عبدالعظیم یکتا جعفری تشییع کردند. گفتنی است حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه منصوب از طرف امام خمینی در استان گیلان درسال ۱۳۶۱ بود که پیش از ظهر امروز در جوار گلزار شهدای این شهرستان در مسجد جعفری به خاک سپرده شد.

گوشه ای از زندگی نامه حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا

حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا درسال ۱۳۰۶ درخانواده ای مذهبی درشهر صومعه سرا متولد شد. پدرش شیخ موسی از روحانیون صومعه سرا و یک مبلغ برجسته بود. وی دوران ابتدائی خود را در صومعه سرا گذراند و برای تحصیل علوم دینی نخست به رشت و سپس به شهر مقدس قم رفت.

او در دوران پایان تحصیل که در محضر آیت الله بروجردی بود رساله ایی به زبان عربی از درسهای این استاد به رشته تحریر درآورد. دروس فلسفه و تفسیر را در محضر علامه طباطبائی گذراند و دروس فقه و اصول را نیز در کلاسهای امام خمینی (ره) با موفقیت به پایان رساند.

حاج عظیم یکتا در قم بود که نهضت امام کم کم آغاز شد و او از همان ابتدا با این نهضت هماهنگ شد تا زمانیکه پیغامی از سوی خانواده مبنی بر کسالت پدر به دستش رسید که او مجبور به ترک قم و بازگشت به خانه شد.

عبدالعظیم وقتی به صومعه سرا برگشت دست از تبلیغ برنداشت و در مساجد صومعه سرا شروع به تبلیغ انقلاب کرد، طبق گفته یارانش او برای تبلیغ همزمان به شهرهای رشت، فومن، انزلی، دماوند، بابل و … می رفت و از هر موقعیتی برای انقلاب استفاده میکرد.

حاج عبدالعظیم یکتا در یکی از خاطراتش اینچنین بیان میکند : در زمانی به سرمی بردیم که کسی جرأت نمیکرد نام امام را به زبان بیاورد، یادم هست در یکی از جلسات فومن وقتی نام امام را بردم مردم با یک شور و انگیزه ایی صلوات فرستادند که جرقه و قوت قلبی به فعالان انقلاب برای شروع یک حرکت داد و از فردای همان روز بود که در فومن تظاهرات شروع شد.

در دوران مبارزات انقلابی، عبدالعظیم بارها توسط نیروهای اطلاعاتی ساواک بازداشت و شکنجه شد. او یکبار توسط دادگاه ویژه ارتش آن زمان محاکمه شد اما با دخالت آیت الله سید محمود ضیابری که آن زمان رئیس العلمای گیلان بود تبرئه شد.

او در دوران مبارزات انقلابی با آیت الله ضیابری، آیت الله احسانبخش، آیت الله قربانی و آقای سید کاظم احدی (امام جماعت آن زمان مسجد چهار برادران رشت) در ارتباط بود.

برپایی نماز جمعه در محل فعلی مصلای صومعه سرا به امامت حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه منصوب از طرف امام خمینی در استان گیلان، سال ۱۳۶۱

حاج آقا یکتا برای سخنرانی هایی که برعلیه رژیم شاه در مساجد صومعه سرا از قبیل مسجد جعفری، جامع و ولیعصر و.. داشتند بارها مورد آزار و اذیت دست نشانده های این رژیم قرار گرفت و مشکلات زیادی برای او درست شد. بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حاج عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه ایی بودند که از طرف امام در استان گیلان منصوب شدند.

تصاویر این مراسم در زیر نمایش داده میشود.

جهت مشاهده تصاویر با ابعاد بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

پنج × 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>